מיקוד ראיה-אבחון ותרגול

אוקסנה גורדון - אופטומטריסטית

בעיות במיקוד ראיה - יש לזכור כי רק חלק קטן מהילדים הסובלים מלקויות ראייה מתלוננים על כך או מראים התנהגות חריגה, לכן חשוב מאוד לבדוק כל ילד, גם אם נדמה לנו כי ראייתו מושלמת

 • פעולות כמו קריאה, כתיבה, עבודה מול מחשב ולמידה, דורשות יכולת התמקדות ממושכת לטווח הקרוב. 
 • בהעתקה מהלוח יש צורך בשינוי מהיר ביכולת המיקוד בין רחוק לקרוב מבלי  לאבד  המיקום. 
 • בזמן קריאה רציפה, שתי העיניים צריכות יכולת עקיבה רציפה וחלקה וכך גם בזמן קריאה במחשב.

 למעשה, אפשר לראות מצוין 6/6 , אך במידה והעיניים לא יתפקדו טוב ביחד, ייווצר קושי בקריאה, בהעתקה מהלוח, בשימוש במחשב או בסמארט פון  ויגרור חוסר ריכוז לאורך זמן - קיים קשר הדוק בן קשיי למידה לליקוי ראיה דו עיניים. כאשר קיים כשל בתיאום הדו עיני, או קיימת בעיה של בריחת עין החוצה או פנימה, ריצוד עיניים ועוד, אין את היכולת לבצע את המטלות הלימודיות ו/או התעסוקתיות הנדרשות כראוי. 

 סימפטומים אופייניים:

 • עייפות בראיה בכלל ובקריאה בפרט תוך כדי הימנעות ממנה.
 • כאבי ראש ו/או כאבי עיניים
 • שפשוף עיניים, עיניים אדומות, צורבות או דומעות
 • כפילות מכל סוג שהוא
 • סטיית עין פנימה או החוצה, בעיקר ניכר הדבר בשעת עייפות
 • קפיצה ודילוג על  אותיות/מילים/שורות
 • כיסוי עין בקריאה או בקריצה
 • קריאה או כתיבה איטית ולא רציפה (תלוי בגיל)
 • קושי בריכוז
 • כתיבה עם הטייה גדולה של המחברת או הראש

במידה והבחנתם בשני תסמינים או יותר, מומלץ לפנות לאבחון מיקוד ראיה כדי לשלול  קיומה של בעיית מיקוד ראיה  דו עינית 

מהו אבחון מיקוד ראייה 

למעשה, בדיקת ראייה שגרתית, הכרחית בגילאי שנה, שלוש ושש. הבדיקה נעשית רק אצל רופא עיניים מומחה לילדים, שכן רק רופא עיניים רשאי לבצע הרחבת אישונים לילד הנבדק. בבדיקת העיניים אצל רופא הילדים, עשוי להתגלות ליקוי ראייה חד עיני או דו עיני, רוחק ראיי, קוצר ראיה או אסטיגמציה (צילינדר), עין עצלה.

ייתכן ששמעתם את המושג "מיקוד ראייה" אך לא בדיוק מבינים על מה מדובר. משהו שקשור בצילינדר?. אז זהו שלא. אבחון מיקוד ראיה הינה בדיקה לתפקודי ראיה הבודקת את התיאום בין שתי העיניים. בדיקה זו בדרך כלל לא נעשית על ידי רופא העיניים.

 בעיית המיקוד ראיה הכי נפוצה - Convergence Insufficiency. בעיה זו הנה חוסר יכולת של העיניים להתכנס לכיוון האף בשעת הקריאה. תופעה זו היא שגורמת לקשיים במהלך הקריאה ולעיניים אדומות ודומעות. 

במקרה וישנה בעיה במיקוד הראיה, סדרה של תרגילי ראיה יכולה לפתור את הבעיה. על ידי אימון מוחי וסדרה של תרגילים לחיזוק ושימור הקואורדינציה בין העיניים. מצליחים לשפר ולייעל את תפקוד מערכת הראייה. 

 
 
הטיפול בבעיות מיקוד הראיה הנו טיפול משולב כאשר חלקו מתבצע בקליניקה יחד עם האופטומטריסט וחלקו בבית באמצעות תרגילים מול המחשב בעזרת מכשור המבוסס על דרישות תלת מימד ומסייעת לפתח יכולת החזקת העיניים לאורך זמן במצב הרצוי.

        
 
התרגול מאמן את המרכז המוחי להבנת פעולת התכנסות העיניים, משפר את יכולת החזקת שרירי העיניים לאורך זמן בתנוחה הרצויה, מרכז את מרכז הגוף, קו האמצע ואת תיאום "עין יד". 

התרגול הנכון משפר את היעילות הלימודית כך שהילד המתרגל כיום, לא יהפוך למבוגר "הנרדם בקריאה". 
בדרך כלל אורך התרגול כשלושה חודשים בתדירות של תרגול אחת לשבוע. השיפור הנו מהיר, ניכר ומלווה את הילד לשארית חייו הבוגרים.

בעיית מיקוד ראיה אינה מאפיינת רק ילדים בעלי לקויות למידה או הפרעת קשב. ילדים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב, נשלחים לאבחונים מקצועיים ומאותרים ביתר קלות, אולם, בעיית מיקוד הראיה אינה פוסחת על ילדים שאינם סובלים כאמור מלקויות ולמעשה גם ילדים שהנם "תולעת ספרים" כהגדרת הוריו ואו תלמידים מצטיינים לדברי מוריהם, עשויים לסבול מבעיות של מיקוד ראיה. 
 
אצל האחרונים איתור הבעיה מגיע בדרך כלל בגילאים יותר מאוחרים, כאשר נדרשת כבר קריאה ממושכת יותר גם לא תמיד בנושאים המעניינים אותם ואז רואים פתאום ירידה מפתיעה ביכולות הלמידה. אודות אופטי-טופ
:

חנות האופטיקה 'אופטי-טופ המכון של פיני בע"מ' היא מהוותיקות בחיפה, ומשרתת כ- 15,000 לקוחות כבר למעלה מ-35 שנה, בדרך הים 5, במרכז הכרמל. בעזרתם המקצועית של צוות העובדים, הכולל אופטומטריסטים מוסמכים מטעם משרד הבריאות, טכנאי מעבדה ויועצות אופטיקה מנוסות. אנו מצליחים לתת מענה מקצועי ואמין למכלול תפקודי הראיה.

עם השנים צבר המכון מוניטין רב וידע עשיר, וכיום מספק מענה איכותי ומקצועי לכל צורך אופטומטרי, תוך שימוש במכשור חדיש ומתקדם מסוגו בעולם. המכון מושתת על ערכים של מקצועיות, שירות, חדשנות ומשפחתיות
.

מלאו טופס צור קשר או התקשרו 04-8370419 לתאום תור לבדיקה

 

צור קשר בטלפון: 04-8370-419 או שלח לנו הודעה ונשוב אליך בהקדם