מבנה העין והראיה

בריאות ומניעת מחלות

מה זה צילינדר, למה אנחנו פוזלים, מה גורם לעיניים שלנו להפוך אדומות ומתי העין הכי מתעייפת? ובכלל, כל כמה זמן צריך לגשת לבדיקת ראייה, באיזה גיל צריך להתחיל

כחצי מרקמת המוח שלנו מוקדשת לתהליכי הראייה ותנועות העיניים. לא לחינם קבע המחוקק שעיוורון פירושו 100 אחוז נכות. ואכן, חוש הראייה הוא אולי החשוב ביותר לעצמאות האדם. אלא שרובנו לא מקדישים את מירב תשומת הלב לבריאות העין, לא ניגשים לבדיקות בזמן ולא מטפלים כראוי במה שדורש טיפול. לפניכם השאלות הנפוצות, אין במידע המצורף תחליף לייעוץ מקצועי אצל רופא עיניים


שאלות ותשובות
 

יש לי 'ענן צף' בתוך העין , שמפריע לי לראייה. מה זה ומה הפתרונות האפשריים?

המדובר בתופעה רגילה שאיננה מסוכנת. ניתן לסגור את העין ולפתוח – ואז החלקיק זז הצידה. התופעה מורגשת יותר בדרך כלל במבט לעבר אור חזק, קיר לבן או מסך לבן. אין צורך בניתוח או בטיפול תרופתי. בעיניים

הלוקות בקוצר ראייה, או עיניים שעברו חבלה, עלול הנוזל עלול לזוז בבת אחת ולמשוך איתו את הרשתית. עצם המשיכה עלולה לגרום להבזקי אור. אם הרשתית נקרעת, רואים אותה מטיילת בעין כנקודה שחורה קבועה שלא חולפת. במקרים כאלה, יש לפנות מיד לרופא עיניים.

האם אפשר למנוע ניוון של מרכז הראייה?

ניוון מרכז הראייה הוא מחלה של הגיל המבוגר, שלא ניתן למניעה אלא רק לאבחון וטיפול מוקדם. לתופעה זו שתי צורות: הראשונה - צורה המכונה "יבשה" בה איזור מרכז הראייה ברשתית מאבד תאים והולך ומתנוון (אטרופי). את הצורה היבשה אין אפשרות למנוע או לתקן.

בצורה המכונה "רטובה" מתרחשת צמיחת כלי דם פגומים בעין. אלה גורמים לבצקת, דימומים וכתוצאה מכך לאובדן ראייה. הלוקים בניוון מרכז הראייה ממשיכים לראות את התמונה אך ללא החלק המרכזי שלה. לצורה הרטובה נוספו מספר רב של טיפולים: החדישה בהם כוללת הזרקה של חומרים המונעים צמיחת כלי דם פגומים בעין.

חלק מהמקרים ניתנים לטיפול "פוטו-דינאמי" בו מזריקים חומר שמתרכז בעין, ובהמשך מקרינים את העין באמצעות אור רגיל, שגורם לפירוק החומר שהוזרק קודם. מאחר שהחומר מרוכז כעת בתוך כלי הדם החדשים, עם פירוקו – הוא הורס את כלי הדם הפגומים שסביבו.

האבחון המוקדם חשוב למניעת ההידרדרות: ההמלצות הן בדיקה אחת לשנתיים מעל גיל 60. אצל אלה הסובלים מבעיות ראייה מומלץ להיבדק אחת לחצי שנה. במידה שקיים רקע משפחתי של ניוון מרכז הראייה, יש להיבדק שגרתית כבר מגיל 40.

איך אפשר לדעת אם העיניים אדומות מחוסר שינה, אלרגיה או מדלקת?

בעיניים אדומות כתוצאה מאלרגיה, קיימת הפרשה נוזלית שקופה או צמיגה יותר אך לא מוגלתית. במידה וקיימת הפרשה מוגלתית קרוב לוודאי שהמדובר בדלקת. במידה והאודם מופיע יחד עם כאבים בגרון או באוזניים – קרוב לוודאי שמדובר בדלקת.

בכל מקרה אם העיניים אדומות יותר מיומיים – כדאי לגשת להיבדק. במצב של חוסר שינה העיניים מתייבשות, ויוצרות תגובה חיסונית של הגוף שגורמת להרחבת כלי הדם. בנוסף, בעייפות שיפשוף העיניים גורם אף הוא להרחבת כלי דם. מדובר במצב טבעי שאינו מסוכן.

רקמה אדומה-לבנה צומחת אצלי מהיקף העין לכיוון הקרנית. מה זה והאם זה דורש טיפול?

המדובר בפטריגיום – גידול שפיר של תאי הלחמית (הקרום שמכסה את העין) שגדלים בצורה לא מבוקרת. עדיין לא ברור מדוע התופעה מתרחשת, ההשערה היא שהתופעה קשורה לחשיפת יתר לשמש. פטריגיום עלול להופיע אצל שני בני המינים וכל צבעי העיניים.

פטריגיום דורש טיפול במידה והוא גורם לעיוות של הקרנית שנמשכת לצד זה או אחר, גורם לדלקות עיניים חוזרות או לגירויים. הטיפול המקובל הוא הסרת הפטריגיום, נטילת רקמת קרנית מאיזור בריא, והשתלתה באיזור בו הוסר הפטריגיום. השיטה החדשה הורידה משמעותית את שיעור החזרה של המחלה.

איך מאבחנים גלאוקומה?

גלאוקומה נקראת "הגנב השקט" – המחלה גורמת לנזק לעצב הראייה, שהוא ברוב המקרים משני ללחץ תוך עיני מוגבר. המחלה פוגעת בסיבים של עצב הראייה ונוגסת בשדה הראייה – ראשית בהיקף ואח"כ במרכז. חדות הראייה נשמרת עד לשלבים מאוד מאוחרים. לאבחון גלאוקומה חובה למדוד את הלחץ התוך עיני, את עצב הראייה ואת שדה הראייה. ממצא של לחץ גבוה ועדות למראה של עצב חולה עם או בלי נזק לשדה הראייה עלולים להעיד על גלאוקומה.

מהי בדיקת פונדוס?

המדובר בבדיקת קרקעית העין (היא הרשתית), המאפשרת לבחון את עצב הראייה ואת כלי הדם סביבו. בבדיקה ניתן לאבחן מחלות של כלי דם, מחלות של עצב הראייה ובעיות של הרשתית על כל שכבותיה. הבדיקה חשובה במיוחד במחלות כמו סוכרת, ניוון מרכז הראייה וגלאוקומה. זהו למעשה המקום היחידי בגוף בו ניתן לראות את כלי הדם ללא חדירה כירורגית.

כל כמה זמן יש צורך לגשת לבדיקת עיניים?

אם הראייה שלך תקינה ואתה עד גיל 35, כדאי לגשת לבדיקת לחץ תוך עיני לשלילת גלאוקומה. מעל גיל 35 ועד גיל 60 רצוי להיבדק מדי שנתיים עד 4 שנים. מעל גיל 60 יש צורך בבדיקת עיניים שנתית לאבחון מוקדם של ניוון מרכז הראייה (AMD).

חולי סוכרת זקוקים למעקב עיניים שגרתי כל 6 חודשים עד שנה, בהתאם לחומרת המחלה. בכל מקרה שיש סיפור משפחתי של מחלת עיניים כגון גלאוקומה, ניוון מרכז הראייה או בעיות אחרות – היוועצו ברופא העיניים באשר לתדירות הבדיקות.

מה הסימנים של בעיית עיניים חמורה?

הבזקי אור או ראיית נקודות שחורות עם או בלי ירידה פתאומית בראייה בעין אחת עלולים להעיד על הפרדות זגוגית או קרע ברשתית.
ירידה חדה בראייה בעין אחת או בשתיהן עלולה להעיד על מחלה עינית או מוחית.
טשטוש בעיניים המלווה בכאבים יכול לנבוע מדלקת חיצונית או פנימית של העין.
הפרשה עכורה עלולה להעיד על דלקת עיניים זיהומית.
אודם רב בעין אחת או בשתיהן עלולה להעיד על פגיעה בכלי הדם בעיניים.
אם נתקפתם בתסמינים הללו - פנו מיידית לרופא עיניים

צור קשר בטלפון: 04-8370-419 או שלח לנו הודעה ונשוב אליך בהקדם