מבנה העין והראיה

שאלות ותשובות נפוצות

qu pic

 

מהו AMD – ניוון מרכז הראייה ברשתית בגיל מתקדם?

 

המקולה הינה האזור במרכז הרשתית האחראי על ראייה מרכזית, זאת למעשה הראייה המדויקת. אנו משתמשים בה ביום יום לקריאה, לנהיגה, לזיהוי פנים ולכל מטרה מדויקת אחרת, במרכז המקולה נמצא "הכתם הצהוב" הפוביאה
קיימות שתי צורות של ניוון הרשתית בגיל המתקדם:

  1. הצורה הקלה ושנהוג לכנותה AMD "יבש". בצורה זו נראים משקעים צהובים במרכז הראייה הנקראים דרוזן.
    היא מתאפיינת בדרך כלל בירידה קלה עד בינונית בראייה. יש לציין כי לעיתים נגרם נזק משמעותי לראייה גם בצורה ה"יבשה" של המחלה, אך בשכיחות נמוכה יותר.

  2. הצורה הקשה יותר ושנהוג לכנותה AMD "יבש". בצורה זו יש צמיחה של כלי דם חדשים וחולים מתחת למרכז הראייה, הדולפים והמדממים לתוך מרכז הראייה, ולכן גורמים לירידה קשה מאד בראייה המרכזית.

המחלה גורמת לאיבוד הראיה המרכזית ולהגבלה בתפקוד היומיומי, הכולל: קריאה, צפייה בטלוויזיה, זיהוי פנים, התמצאות ברחוב ובמקומות בלתי מוכרים וכדומה. גילוי מוקדם של המחלה הינו קריטי, ובאפשרותו למנוע את הירידה החדה בכושר הראייה.

האבחון מתבסס על בדיקת רופא עיניים והטיפול בעיקרו מבוסס על דור חדש של זריקות במטרה לעצור את הדימום.

מהי פרסביופיה?

פרסביופיה היא תהליך תלוי-גיל המשפיע על היכולת להתמקד לעצמים קרובים. מגיל ארבעים לערך, העדשה בעין נעשית פחות גמישה, ולכן אנו מתקשים לשנות את ההתמקדות, כשעוברים מעצמים רחוקים לקרובים. כמו כן, התמקדות בעצמים קרובים הופכת לקשה יותר ויותרעם הגיל.

הפרספיופים מגלים שקשה להם להתמקד ולראות את אותיות העיתון, פתאום התאורה לא מספיקה והתפריט במסעדות לא קריא.

פרסביופיה לא מתוקנת יכולה להוביל לכאבי ראש ולעייפות, היא תוקפת את כולם, קצרי הרואי ורחקי הרואי, היא ניתנת לתיקון עם עדשות משקפים לקריאה, או עדשות משרדיות, או עדשות מולטיפוקליות. למרכיבי עדשות המגע, גם להם יש פתרונות לפרסביופיה בעזרת עדשות מגע מולטיפוקליות.

 

מהי אסטיגמציה?

אם את/ה סובלים מאסטימציה (צילינדר) אתם תתקלו בכפוף לגודל האסטיגמציה בתופעות הקשורות לטשטוש בראיה או מעיוותים בראיה לכל המרחקים. הליקוי קיים אצל ילדים ומבוגרים כאחד, והוא בדרך כלל מולד וקשור למבנה גלגל העין. אולם לעיתים מחלות שונות בעין גורמות לאסטיגמציה.

קצרי רואי וגם רחקי רואי יכולים להיות בנוסף גם אסטיגמטים, ולכן בנוסף לתיקון הרגיל יזדקקו לתיקון של צילינדר בעדשות.

 

מהו רוחק-ראייה?

 

אם את/ה רחק רואי, אתם תתקשו לראות עצמים קרובים, לעומת זאת מרחוק הראיה שלכם תהיה יותר ברורה הכל בהתאם לגודל הליקוי. רוחק ראיה גורם למאמץ בלתי פוסק על מנת להתמקד בעצמים בכל המרחקים, דבר המקשה במטלות יומיומיות כמו קריאה וכתיבה, עבודה במחשב.
ניתן לתקן רוחק רואיה בעזרת משקפים או עדשות מגע עם עדשה חיובית

 

מהו קוצר-ראייה?

אם את/ה קצרי- רואי אתם תתקשו לראות עצמים מרוחקים, לעומת זאת מקרוב הראייה שלך תהיה ברורה. בהתאם לגודל הליקוי, קצרי רואי יכולים לראות עצמים עד למרחק של סנטימטרים בודדים, ולפעמים אפילו של מטרים אחדים. בהגדרה קצרי רואי רואים טוב לקצר ומעבר לתחום זה, העצמים מיטשטשים ואינם ממוקדים. ניתן לתקן קוצר ראיה בעזרת משקפים או עדשות מגע עם עדשה שלילית.

 

צור קשר בטלפון: 04-8370-419 או שלח לנו הודעה ונשוב אליך בהקדם